کلاش ها | کنلز موزیکخودروسازان

مصرف‌کنندگان از بالا بودن قیمت و پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی ناراضی هستند. کارشناسان نیز معتقدند قیمت خودروهای وارداتی بالا بوده و باید کاهش یابد. تاخیر در تحویل خودروی فروخته شده نیز از جمله تخلفات رایج شرکتهای واردکننده خودرو است.

در این میان بسیاری از شهروندان اگرچه از عملکرد خودروسازان و واردکنندگان خودرو ناراضی هستند اما از روند قانونی شکایت از شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو آگاهی ندارند. این در حالی است که براساس اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو که اخیرا ابلاغ و اجرایی شده است، مصرف‌کنندگان در صورت هرگونه شکایت از عملکرد خودروسازان و واردکنندگان خودرو می‌توانند به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مراجعه کنند.

طبق این قانون،‌ شکایت مصرف‌کنندگان از خودروسازان و واردکنندگان خودرو از طریق سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانها و با نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بررسی و رسیدگی خواهد شد.

اگر مصرف‌کننده از نتیجه رسیدگی در سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ناراضی باشد، می‌تواند به هیات حل اختلاف خودرویی که دبیرخانه آن در سازمان صنعت، معدن و تجارت استانی قرار دارد، مراجعه و مجددا شکایت کند. هیات حل اختلاف خودرویی موظف است ظرف ۲۰ روز از تاریخ ثبت شکایت به موضوع رسیدگی و رای خود را صادر کند.

نکات مهم درباره چگونگی شکایت از خودروسازان

اگر به سایت شکایات وزارت صنعت معدن و تجارت رفته باشید حتما با این جمله مواجه خواهید بود :

” لطفاً شکایت مربوط به خودرو خود را در این سامانه ثبت ننمایید و به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محل سکونت خود مراجعه کنید.

نظر به اینکه براساس ماده ۲۹ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب ۹۵/۰۱/۲۸ ، متولی رسیدگی به شکایات و درخواست های مرتبط با شرکت های عرضه کننده خودرو سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ها تعیین گردیده ، لذا به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع در رسیدگی به شکایات ، لازم است متقاضیان و شاکیان ضمن مراجعه به سازمان استان مربوط شکایات ، انتقادات ، درخواست ها و … خود را طرح و پیگیری نمایند “

درصورتی که شرکت های خودرو سازی در زمان تحویل خودرو تاخیر داشتند یا موردی در هنگام تحویل خودرو مشاهده کردید که مطابق قرارداد اولیه نبود می توانید از طریق سازمان استان مربوطه شکایت خود را به در سریعترین زمان ممکن پیگیری کنید.

لذا به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع در رسیدگی به شکایات ، لازم است متقاضیان و شاکیان ضمن مراجعه به سازمان استان مربوط شکایات ، انتقادات ، درخواست ها و … خود را طرح و پیگیری نمایند. منبع: سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت

مواردی که در شکایات آمده است

  • تاخیر در تحویل خودرو
  • عدم رعایت قرارداد اولیه (برای مثال در قرارداد خودرو با تهویه اتوماتیک ذکر شده ولی خودروی تحویلی تفاوت دارد.)
  • هرگونه آسیب ظاهری (بدنه، چراغ ها)
  • کیلومتر تحویل (باتوجه به مکان تحویل نباید بیشتر از ۱۰۰ باشد)
  • عدم تحویل موارد ضروری (لاستیک زاپاس، مثلث خطر، جک، …)
  • عدم تحویل اقلام ذکر شده در قرارداد (برخی خودرو ها حافظه مربوط به gps دارند که باید به صورت کارت حافظه به صورت رایگان تحویل داده شود)
  • خودرو باید روشن تحویل شود. (درصورتی که شما به هر دلیل خودرو را خاموش تحویل گرفتید و بعدا متوجه مشکل شدید)
  • تحویل فاکتور فروش و سویچ یدکی (دریافت کارت رمز مخصوص برخی خودرو ها مانند ۲۰۶)

آمار بیشترین شکایت ها از خودروسازان

بیشترین شکایت مشتریان در فروش خودرو به عدم محاسبه صحیح سود مشارکت، سود ناشی از تاخیر و همچنین عدم پرداخت سود انصراف، تاخیر در تحویل به موقع خودرو و افزایش قیمت و در بخش خدمات پس از فروش نیز به کیفیت قطعات و کیفیت خودروها مربوط می‌شود که هریک از شکایات مذکور در یکی از مراجع رسیدگی کننده مورد بررسی قرار می‌گیرد.‌

در خصوص شکایاتی که جنبه تعزیراتی داشته باشد سازمان حمایت برای بررسی، ورود پیدا می‌کند، اما غالب شکایات در دفاتر استانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی می‌شود.

به گفته وی، در خصوص شکایات فراگیر ممکن است که سازمان بررسی را با چند استان یا کانون کارشناسان رسمی (نظیر کارشناسان دادگستری) صورت دهد و در صورتی که پرونده شاکی منجر به رضایت نشود پرونده به تعزیرات ارائه می‌شود.

علاوه بر سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان بخشی از شکایات نیز به وزارت صنعت و معدن و تجارت ارائه می‌شود که این وزارتخانه نیز شکایات را در ابتدا به خودروسازان ارائه کرده که در صورت حصول نتیجه پرونده مختومه اعلام می‌شود و در غیر این صورت بررسی مجدد پرونده در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گفته یکی از کارشناسان این وزارتخانه در صورتی که شکایت از مشتری در مرحله اولیه منجر به نتیجه نشود جلسه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور کارشناس وزارتخانه، نماینده خودروساز و شاکی برگزار و در این جلسه سعی می‌شود تا مشکل به صورت توافقی برطرف شود و پرونده به جمع‌بندی نهایی برسد.

به گفته این کارشناس وزارت صنعت معدن و تجارت، در صورتی که جلسه مذکور نیز نتیجه بخش نباشد شاکی می‌تواند پرونده را به مراجع قضایی برای پیگیری نهایی ارجاع دهد.

این کارشناس در پاسخ به این پرسش که در صورتی که خودرو با مشکل فنی مواجه باشد بررسی شکایات چگونه صورت خواهد گرفت نیز می‌گوید: در خصوص مشکلات فنی، علاوه بر شرکت خودروساز نامه‌ای نیز برای شرکت بازرسی و کیفیت ایران ارسال می‌شود تا عیوب فنی خودرو در یک شرکت بی‌طرف بررسی شود و در صورتی که این شرکت رای به عیوب ذاتی و اصالتی خودرو بدهد، پرونده به نفع مشتری بسته خواهد شد.

تعداد بسیاری از شکایات منجر به جلب رضایت شاکی می‌شود در مواردی هم که رضایت شاکی جلب نشود کارشناسانی نظیر کارشناسان دادگستری میزان خسارت را برآورد کرده و خودروساز ملزم به پرداخت خسارت به شاکی خواهد شد.

در صورتی‌که عیب ساختاری و غیر قابل رفع باشد ( ارزش خسارت برابر با ارزش کالا محاسبه شود) خودروساز ملزم به تعویض خودرو می‌شود که در این زمینه نیز خودروسازان همکاری لازم را صورت می‌دهند، اما در صورتی که شرکت سازنده همکاری نکند کارشناس به طور رسمی ارزش کالا را تعیین کرده و خودروساز ملزم می‌شود تا ارزش کل خودرو را پرداخت کند.

همچنین در صورتی که ثابت شود عیب فنی از سوی شرکت خودروساز بوده، سازنده ملزم به رفع عیب یا جبران خسارت می‌شود، اما در صورتی که خودروساز نظر کارشناسی را نپذیرد و اختلاف نظر به وجود آید جلسه‌ای با حضور نماینده شرکت سازنده و شاکی برگزار خواهد شد و در صورتی که این جلسه نیز نتیجه بخش نباشد پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

نوشته برای شکایت از خودروسازان به کجا برویم؟ اولین بار در کلاش ها. پدیدار شد.Source link

درباره : کلش موزیک
آخرین مطالب ما